Стрічка ПСУС для вікон: призначення та особливості використання

Варто сказати, що система монтажного шву не менш важлива, ніж сама віконна чи дверна конструкція. Систему 3-х шарової ізоляції закладено до основи Національних стандартів: ДСТУ Б.В.2.6-79:2009 «Конструкція будівель та споруд. Шви монтажних вузлів примикання віконних блоків до отворів у стінах. Загальні технічні умови» та ДСТУ-Н Б.В.2.6-146:2010 «Конструкції будівель та споруд. Настанова з проектування та улаштування вікон та дверей».

Основний принцип 3-х шарової системи ізоляції – всередині щільніше, ніж зовні. 3-х шарова система ізоляції складається з:

  • зовнішнього рівню – виконується паропроникним матеріалами, які захищають монтажний шов від впливу погодних факторів;
  • середнього рівню – заповнення монтажного вузла відбувається за участю тепло- та звукоізоляційного матеріалу;
  • внутрішнього рівню – виконується паронепроникними матеріалами, що ізолюють монтажний вузол від проникнення крапель конденсату та вологи з середини приміщення.

Що таке ПСУС-стрічка та для чого вона застосовується?

ПСУС – попередньо стиснута саморозширювальна ущільнювальна стрічка, що використовується при встановленні пластикових вікон для усунення проміжків при виконанні захисту монтажного шву.

В основі ущільнювача – спінений поліуретан, просочений складом з акрилових смол. Технічні характеристики ПСУС напряму залежать від щільності пінополіуретану. У стиснутому стані матеріал не пропускає вологу та повітря, завдяки чому виконує захисну функцію.

Переваги стрічки ПСУС

Необхідність створення ущільнювальної стрічки виникла, коли саморозширювальна монтажна піна, у якості герметика, показала свою недосконалість – від вологи, ультрафіолета та температурних перепадів вона з часом руйнується. Багатофункціональний будівельний шов уперше був розроблений компанією Illbruck та сертифікований Незалежним Інститутом Віконної техніки – IFT г. Розенхайм, Німеччина. Незабаром пінополіуретановий ущільнювач почали виробляти в інших країнах. Вікна від Партнерів VIKNALAND, встановлені з ущільнюючою стрічкою, служать максимально довго.

Переваги виробу полягають у таких його властивостях:

  • хороша паропроникність;
  • здатність виводити вологу з монтажного шву;
  • стійкість до грибка та цвілі;
  • достатня еластичність;
  • здатність приймати потрібну форму для заповнення будь-яких проміжків;
  • стійкість до ультрафіолету.

Ущільнююча ПСУС-стрічка захищає монтажний шов зовні, приймаючи на себе усі негативні фактори. Тільки в частково стиснутому стані (на 20% від максимального розширення) матеріал повноцінно виконує свою функцію. Крім того, ПСУС здатна згладжувати незначні нерівності (до 3 мм).

Недоліки ущільнюючої стрічки для вікон

Ущільнююча стрічка має певні особливості, що спричиняють незручності під час роботи з нею. Вони незначні, проте їх потрібно враховувати, працюючи з ущільнювачем зі спіненого поліуретану.
Одразу після встановлення ПСУС ніякі наступні роботи з тієї сторони, де вона розташована, проводити неможна, доки матеріал не розшириться до робочого стану. Залежно від температури за вікном, на це доведеться витратити декілька годин, якщо немає будівельного фену.
Пінополіуретановий ущільнювач можливо притиснути тільки до ідеально чистої поверхні. Підготовці віконного отвору варто приділити достатньо часу – скористатися пилососом, щоб видалити найдрібніше сміття, протерти вологою ганчіркою, знежирити. Поверхню з бетону та цегли треба заґрунтувати, щоб запобігти обсипанню. Іноді доводиться штукатурити шви між цеглинами та виводити на поверхню «чверті».

Перша ПСУС-стрічка німецької якості від Illbruck Bau-Technic GmbH має виключні характеристики та відповідну вартість. Із часом пінополіуретановий ущільнювач неодноразово намагалися здешевити за рахунок якості. Тому зараз на ринку є не тільки дорогі європейські вироби, але й дешевші аналоги. Краще обирати якісні стрічки, оскільки від цього залежить довговічність всієї віконної конструкції. Тим більше, що ціна навіть найдорожчої ПСУС не є критичною.
Бюджетні аналоги ПСУС потрібно накривати нащілинниками для захисту від ультрафіолетових променів, тому сама стрічка невисокої якості нестійка до них.

Послідовність застосування ПСУС-стрічки

Використання пінополіуретанового ущільнювача передбачено ДЗСТом 30971-2002. Порядок роботи з ПСУС під час встановлення пластикових вікон такий:

  1. Отвір та раму очищують від пилу, штукатурки, сміття.
  2. Встановлюють кріпильні елементи та намічають місце розташування анкерних болтів.
  3. Поверхню «чверті» покривають акриловою ґрунтівкою для зовнішніх робіт.
  4. Виконують розмітку лінії кріплення стрічки.
  5. Декілька сантиметрів стрічки з обох кінців відрізають, знімають захисний паперовий шар.
  6. Дотримуючись відступу від зовнішнього краю «чверті» приблизно на 5 мм, прикріплюють матеріал до зовнішнього боку віконної рами спочатку по вертикалі, потім по горизонталі. При цьому неможна перегинати стрічку по кутах та накладати її можна тільки встик.
  7. Закріплюють раму у віконному отворі та залишають на декілька часів для того, щоб стрічка ПСУС прийняла робочий стан, тобто розширилася. Скільки часу потребує цей процес, залежить від температури повітря на вулиці.
    при 0°С знадобиться 48 годин;
    18-20°С – до 3 годин;
    от 30°С – достатньо півгодини.
    Якщо потрібно прискорити цей етап, використовують будівельний фен. Тримати його потрібно на відстані 20 см від матеріалу.
  8. Задувають монтажною піною проміжок між укісом та вікном.

Використання стрічки ПСУС забезпечує надійну ізоляцію монтажного шву між профілем та отвором. З нею вікно служитиме набагато довше, а в приміщенні завжди буде тепло та сухо. Щоб витрати на ущільнювач були виправдані, варто вимагати у продавця сертифікат якості на виріб.